ERMAN TOROĞLU’NUN IRKÇI SÖYLEMLERİNE TEPKİLER DİNMEDİ

ERMAN TOROĞLU’NUN IRKÇI SÖYLEMLERİNE TEPKİLER DİNMEDİ

Program sırasında Roman vatandaşları kast ederek kullandığı ırkçı, ayrılıkçı ve aşağılayıcı ifadeler yüzünden Türkiye çapında eleştirilerle karşı karşıya kalan A spor yorumcusu Erman Toroğlu, yaptığı konuşmanın devamında "Çingene" tabirini aşağılarcasına kullanması ve "çingene" yerine "dilenci" ifadesi ile düzeltmeye çalışması Roman vatandaşlarımızı derinden üzdü.

Hakkında suç duyurusunda bulunulan Toroğlu’na karşı peş peşe yapılan açıklamalardan biri de Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’den “…Abe susak ağızlı!,.. Sen Roman’a kurban ol!..” diye tepkisini gösterdiği paylaşımla geldi. Yüksel, A spor yorumcusu Erman Toroğlu’nu kast ederek yaptığı paylaşımda:

“Sen Roman’a kurban ol!

Belliki sen çingene dediğin Roman kardeşlerimizi hiç tanımamışsın...

Ben sana anlatayım; on yıllarca (Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan Başbakan olana kadar) sistemin içinde ne olduklarını bilmeden veya bilseler de dışlanmışlıklarında ötürü seslerini çıkaramayan, ömürleri yoksulluğu, dışlanmışlığı, ayrımcılığı kabul ederek geçmiş, içlerine kapanık, kendi dertlerini kendilerince çözmeye çalışan, fakir ama onurlu, vatanı, bayrağı, ezanı ve bağımsızlığı için canını hiç düşünmeden verecek kadar cesur kardeşlerimizdir...

Sen diyorsun ki; arsız, uğursuz, yüzsüz öyle mi?

Abe susak ağızlı!

Sen yokluk nedir bilir misin?

Nerede, nasıl, hangi koşullarda yaşıyorlar gördün mü?

O saydıkların gacodan hiç çıkmıyor mu? Bireysel hataları tüm topluma nasıl maledersin?"

Her toplumun içerisinden, iyisiyle kötüsüyle her türlü insan çıkar elbet, bunu toplumun geneline yaymak ne alaka?

Allah sana ve senin gibilere akıl-fikir versin...” dedi.

 

***

 

Öte yandan, Muratlı Genç Romanlar Derneği Başkanı Çağlar Yeltekin, Erman Toroğlu'nun program sırasında kullandığı ırkçı, ayrılıkçı ve aşağılayıcı ifadelerine yönelik yaptığı açıklamada Roman olarak doğmanın bir suç olmadığını, asıl suçu din, dil, ırk gibi kavramları kullanarak faşist düşünceyle toplumları ötekileşme peşinde koşanların oluşturduğunu söyledi. Çağlar Yeltekin: “Biz Muratlı’da yaşayan 2.100 civarında bulunan Roman kardeşlerimizle birlikte siyasetten iş hayatına kadar her alanda acısıyla tatlısıyla Erman Toroğlu'nun bahsettiği gibi bir ayrımcılık görmeden, yapmadan yaşayan, sorunlarımızı hergün biraz daha fazla çözen, vatanına, bayrağına saygılı insanlarız ama bu ve benzer söylemler yüzünden ülkemizin birçok yerinde eşit yurttaş olarak görülmeden, eşit haklara sahip olmadan yaşam şartlarının ezdiği Roman kardeşlerimiz var. Bizler üç kuruş kazanmak için çırpınırken Türk milletinin sırtından milyonlar kazandığı halde ayrımcılığı körükleyen, önyargıları pekiştiren, çirkeflikle, dilencilikle yan yana getirme çabaları sarfeden Toroğlu'nu kınıyorum.” dedi.

Yayınlanma Tarihi : 12/1/2021 01:59
Okunma Sayısı : 544
reklam 1
FACEBOOK BAKBİTV REKLAM

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?


EVET
HAYIR
KISMEN